Skip to content

735-737 Parker St

Newark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 21, 1989

Property Information

Block781
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,136
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,000
22%
Improvement Value:$154,500
78%
Total Assessment$198,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,549+2.0%
2024$7,400-0.2%
2023$7,412-1.7%
2022$7,543+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft3,136DeedBook 5096, Page 252

Property Sale

SaleMulti
$26,500
DeedBook 4641, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1910