Skip to content

229-231 Grafton AveNewark, NJ 07104

Apartment

Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
Oct 25, 1995

Property Information

Block781
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
36%
Improvement Value:$213,200
64%
Total Assessment$333,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,672+2.0%
2024$12,422-0.2%
2023$12,442-1.7%
2022$12,662+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$171,000

To:

Sq Ft1,332DeedBook 5390, Page 637

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4934, Page 959