Skip to content

688-690 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2005

Property Information

Block783
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,848
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
25%
Improvement Value:$171,100
75%
Total Assessment$228,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,694+2.0%
2024$8,522-0.2%
2023$8,536-1.7%
2022$8,687+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5934, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1910