Skip to content

827-831 Lake St

Belleville, NJ 07109

Built 1900

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Aug 10, 2021

Property Information

Block783
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,018
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,000
22%
Improvement Value:$222,800
78%
Total Assessment$284,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,831-13.9%
2024$12,575+42.3%
2023$8,835-1.7%
2022$8,991+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft3,018DeedBook 20211, Page 15134

Property Sale

Sale
$449,000
DeedBook 6147, Page 202

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 5920, Page 746

Property Sale

Sale
$15,500
DeedBook 4433, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1900