Skip to content

845-849 Lake St

Belleville, NJ 07109

Built 1905

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 11, 2021

Property Information

Block783
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2.5SF2UG.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,166
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,100
18%
Improvement Value:$308,900
82%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,261+2.0%
2024$13,980+42.9%
2023$9,783-1.7%
2022$9,956+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft4,166DeedBook 20211, Page 39411

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4784, Page 923

Property Built

Built

Year Built: 1905