Skip to content

668-670 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Date
Mar 14, 2020

Property Information

Block783
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,325
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
27%
Improvement Value:$152,800
73%
Total Assessment$210,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,998+2.0%
2024$7,840-0.2%
2023$7,853-1.7%
2022$7,991+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft2,325DeedBook 20150, Page 65181Recorded9/2/2015

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12346, Page 6092

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4996, Page 879

Property Built

Built

Year Built: 1910