Skip to content

821 Degraw Ave

Newark, NJ 07104

Built 1927

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
May 6, 1998

Property Information

Block784
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2.5SF1UG.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
31%
Improvement Value:$108,400
69%
Total Assessment$156,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,690+2.1%
2024$5,573-0.2%
2023$5,583-1.8%
2022$5,686+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$96,000

To:

Sq Ft1,288DeedBook 5539, Page 566

Property Built

Built

Year Built: 1927