Skip to content

805-809 De Graw Ave

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2011

Property Information

Block784
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,098
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,900
31%
Improvement Value:$151,100
69%
Total Assessment$218,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,291+2.0%
2024$8,127-0.2%
2023$8,140-1.7%
2022$8,284+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5140, Page 561

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 4563, Page 387

Property Built

Built

Year Built: 1900