Skip to content

17-19 Beaumont Pl

Newark, NJ 07104

Built 1920

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jan 21, 2021

Property Information

Block785
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,698
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
27%
Improvement Value:$154,100
73%
Total Assessment$211,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,047+2.0%
2024$7,888-0.2%
2023$7,901-1.7%
2022$8,041+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft2,698DeedBook 20210, Page 31756

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 12397, Page 4710

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 12181, Page 3846

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5448, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1920