Skip to content

1-37 Manchester Pl

Newark, NJ 07102

Last Sale Date
Jan 22, 2024

Property Information

Block786
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class10
DescriptionF.H. TERR. B
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
1993$126,107+17.5%
1992$107,343+10.5%
1991$97,108+6.3%
1990$91,358
Property History

Property Sale

Sale
$0