Skip to content

332-334 Montclair Ave

Newark, NJ 07104

Built 1925

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 24, 2011

Property Information

Block787
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class43
Description2.5SF1UG.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,259
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
25%
Improvement Value:$168,600
75%
Total Assessment$226,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,599+2.0%
2024$8,429-0.2%
2023$8,443-1.7%
2022$8,592+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft2,259DeedBook 12322, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1925