Skip to content

30-32 Manchester Pl

Newark, NJ 07104

Built 1922

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Nov 23, 2015

Property Information

Block787
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description2.5SF4UG.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,815
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
30%
Improvement Value:$132,000
70%
Total Assessment$189,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,207+2.0%
2024$7,065-0.2%
2023$7,076-1.7%
2022$7,201+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft3,281DeedBook 20150, Page 93597

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5382, Page 551

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 5026, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1922