Skip to content

106 Beaumont Pl

Newark, NJ 07104

Built 1925

Last Sale Price
$387,500
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block806
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class45
Description2.5SF1UG.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,976
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
18%
Improvement Value:$216,000
82%
Total Assessment$263,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,032+2.0%
2024$9,834+29.9%
2023$7,569-1.7%
2022$7,703+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$387,500

To:

Sq Ft2,976DeedBook 20220, Page 56230

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5167, Page 662

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4844, Page 950

Property Built

Built

Year Built: 1925