Skip to content

108-110 Beaumont Pl

Newark, NJ 07104

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2005

Property Information

Block806
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,654
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
23%
Improvement Value:$163,200
77%
Total Assessment$211,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,024+2.0%
2024$7,866-0.2%
2023$7,879-1.7%
2022$8,018+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5172, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1923