Skip to content

90-92 Beaumont Pl

Newark, NJ 07104

Built 1925

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Dec 21, 1993

Property Information

Block806
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,934
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
32%
Improvement Value:$101,500
68%
Total Assessment$149,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,678+2.0%
2024$5,566-0.2%
2023$5,575-1.7%
2022$5,673+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000

To:

Sq Ft1,934DeedBook 5290, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1925