Skip to content

81 Beaumont Pl

Newark, NJ 07104

Built 1922

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jul 30, 2024

Property Information

Block807
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
29%
Improvement Value:$116,100
71%
Total Assessment$163,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,233+2.0%
2024$6,110-0.2%
2023$6,120-1.7%
2022$6,228+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft1,472DeedBook 20240, Page 47230

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 12387, Page 7072

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 6401, Page 303

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 5310, Page 651

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 4570, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1922