Skip to content

718-720 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Feb 16, 1995

Property Information

Block809
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,598
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,800
27%
Improvement Value:$121,100
73%
Total Assessment$165,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,309+2.0%
2024$6,185-0.2%
2023$6,195-1.7%
2022$6,304+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft3,598DeedBook 5353, Page 868

Property Sale

Sale
$25,300
DeedBook 5299, Page 585

Property Sale

Sale
$2,010
DeedBook 4768, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1910