Skip to content

81 3rd Ave

Newark, NJ 07104

Built 1902

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Dec 28, 1987

Property Information

Block561
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,614
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,600
24%
Improvement Value:$128,400
76%
Total Assessment$169,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,427+2.0%
2024$6,300-0.2%
2023$6,310-1.7%
2022$6,422+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft3,614DeedBook 5010, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1902