Skip to content

905-907 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2001

Property Information

Block809
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,450
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
20%
Improvement Value:$188,500
80%
Total Assessment$236,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,986+2.0%
2024$8,809-0.2%
2023$8,823-1.7%
2022$8,979+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 5586, Page 923

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5077, Page 759

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4971, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1909