Skip to content

828-830 Parker St

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2000

Property Information

Block810
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2.5SF5UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,024
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,000
27%
Improvement Value:$151,300
73%
Total Assessment$207,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,884+2.0%
2024$7,728-0.2%
2023$7,741-1.7%
2022$7,877+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5640, Page 346

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5410, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 1900