Skip to content

810-812 Parker St

Newark, NJ 07104

Built 1969

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Feb 15, 2024

Property Information

Block810
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description2SF2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,936
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,000
17%
Improvement Value:$208,400
83%
Total Assessment$252,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,857+2.0%
2024$7,702-0.2%
2023$7,714-24.9%
2022$10,279+32.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$690,000

To:

Sq Ft3,936DeedBook 20240, Page 14425

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft2,592DeedBook 20191, Page 3933Recorded10/31/2019

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5626, Page 55

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5278, Page 514

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 4736, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1969