Skip to content

729 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1903

Last Sale Price
$44,000
Last Sale Date
Feb 1, 1984

Property Information

Block810
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,067
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
23%
Improvement Value:$158,400
77%
Total Assessment$206,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,842+2.0%
2024$7,687-0.2%
2023$7,700-1.7%
2022$7,836+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$44,000

To:

Sq Ft4,067DeedBook 4816, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 1903