Skip to content

731 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2021

Property Information

Block810
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description2.5SF1UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,816
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,800
24%
Improvement Value:$143,700
76%
Total Assessment$188,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,169+2.0%
2024$7,027-0.2%
2023$7,039-1.7%
2022$7,163+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5507, Page 251

Property Sale

Sale
$47,900
DeedBook 4749, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1915