Skip to content

819 Parker St

Newark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Mar 12, 2021

Property Information

Block811
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description2.5SF3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,497
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,500
30%
Improvement Value:$99,200
70%
Total Assessment$141,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,389+2.0%
2024$5,283-0.2%
2023$5,291-1.7%
2022$5,385+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft2,497DeedBook 20210, Page 39812

Property Sale

Sale
$16,750
DeedBook 4633, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1910