Skip to content

879-881 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 3, 2022

Property Information

Block813
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,756
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,500
21%
Improvement Value:$208,200
79%
Total Assessment$263,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,029+2.0%
2024$9,831+40.4%
2023$7,001-1.7%
2022$7,125+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,756DeedBook 20220, Page 39427

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5201, Page 396

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 4840, Page 454

Property Built

Built

Year Built: 1910