Skip to content

795 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1890

Last Sale Price
$57,985
Last Sale Date
Sep 17, 2007

Property Information

Block812
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,614
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,500
32%
Improvement Value:$72,200
68%
Total Assessment$105,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,020+2.0%
2024$3,941-0.2%
2023$3,947-1.7%
2022$4,017+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$57,985

To:

Sq Ft2,614DeedBook 12092, Page 8291

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 5921, Page 293

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4973, Page 519

Property Built

Built

Year Built: 1890