Skip to content

795a Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 2025

Property Information

Block812
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,614
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,300
39%
Improvement Value:$53,900
61%
Total Assessment$88,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,354+2.0%
2024$3,288-0.2%
2023$3,293-1.7%
2022$3,352+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$27,000

To:

DeedBook 4735, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1890