Skip to content

813 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Price
$23,000
Last Sale Date
Sep 3, 1982

Property Information

Block812
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,376
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,800
17%
Improvement Value:$185,300
83%
Total Assessment$224,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,523+2.0%
2024$8,354-0.2%
2023$8,368-1.7%
2022$8,516+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$23,000

To:

Sq Ft4,376DeedBook 4763, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1912