Skip to content

848-854 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Industrial

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Oct 9, 1995

Property Information

Block813.01
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,600
32%
Improvement Value:$386,400
68%
Total Assessment$570,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,677+2.0%
2024$21,250-0.2%
2023$21,284-1.7%
2022$21,660-9.1%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000

To:

DeedBook 5399, Page 867