Skip to content

183-205 Verona Ave

Newark, NJ 07104

Industrial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 17, 2010

Property Information

Block843
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$310,500
55%
Improvement Value:$255,800
45%
Total Assessment$566,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,536+2.0%
2024$21,112-0.2%
2023$21,146-34.5%
2022$32,300-22.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 12272, Page 7558

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 5207, Page 516