Skip to content

809- Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Built 1899

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 21, 2019

Property Information

Block814
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,900
9%
Improvement Value:$190,800
91%
Total Assessment$209,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,975+2.0%
2024$7,818-0.2%
2023$7,830+69.6%
2022$4,617+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,856DeedBook 20190, Page 89480

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5276, Page 470

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5017, Page 984

Property Built

Built

Year Built: 1899