Skip to content

809 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Built 1895

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 3, 2020

Property Information

Block814
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,776
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,900
10%
Improvement Value:$178,100
90%
Total Assessment$198,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,530+2.0%
2024$7,381-0.2%
2023$7,393+90.0%
2022$3,891+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,776DeedBook 20200, Page 76327

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,776DeedBook 20150, Page 79918Recorded10/22/2015

Property Built

Built

Year Built: 1895