Skip to content

828-832 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Nov 19, 2024

Property Information

Block815
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class43
Description2SF5UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,071
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,100
25%
Improvement Value:$127,500
75%
Total Assessment$170,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,488+2.0%
2024$6,360-49.6%
2023$12,625+94.7%
2022$6,483+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft2,071DeedBook 20240, Page 70557

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,071DeedBook 20200, Page 37151Recorded4/15/2020

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 4551, Page 913

Property Built

Built

Year Built: 1910