Skip to content

409-415 Woodside Ave

Newark, NJ 07104

Built 1921

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Jan 15, 1999

Property Information

Block815
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage7,920
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
11%
Improvement Value:$226,600
89%
Total Assessment$256,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,736+2.0%
2024$9,544-0.2%
2023$9,559-1.7%
2022$9,728+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000

To:

Sq Ft7,920DeedBook 5617, Page 739

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4862, Page L09

Property Built

Built

Year Built: 1921