Skip to content

824-826 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1919

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Jul 29, 2003

Property Information

Block815
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class43
Description3SF5UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,220
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,300
17%
Improvement Value:$177,600
83%
Total Assessment$212,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,097+2.0%
2024$7,937-0.2%
2023$7,950-1.7%
2022$8,090+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$257,000

To:

Sq Ft3,220DeedBook 5987, Page 740

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5582, Page 430

Property Sale

Sale
$23,000

Property Sale

Sale
$23,000

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 5038, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1919