Skip to content

76 Irving St

Newark, NJ 07104

Built 1915

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Nov 5, 2013

Property Information

Block816
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,257
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,400
21%
Improvement Value:$122,800
79%
Total Assessment$155,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,902+2.0%
2024$5,786-0.2%
2023$5,795-1.7%
2022$5,898+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft3,334DeedBook 12487, Page 1773

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5980, Page 321

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 4995, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 1915