Skip to content

117 Montclair Ave

Newark, NJ 07104

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2004

Property Information

Block816
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class10
Description3CF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
48%
Improvement Value:$130,000
52%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,409+2.0%
2024$11,184-9.8%
2023$12,397-1.7%
2022$12,616+1.0%
Property History

No events match the selected filters.