Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
119 Montclair Ave
Newark, NJ 07104
Apartment
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2004
Property Information
Block816
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5
Building Details
Building Class10
Description59253
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$120,000
48%
Improvement Value:$130,000
52%
Total Assessment$250,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $11,409 | +2.0% |
| 2024 | $11,184 | -13.9% |
| 2023 | $12,991 | -1.7% |
| 2022 | $13,220 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.