Skip to content

154 Verona Ave

Newark, NJ 07104

Built 1909

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 28, 2023

Property Information

Block818
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
12%
Improvement Value:$206,400
88%
Total Assessment$233,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,347+2.0%
2024$5,242-0.2%
2023$5,250-1.7%
2022$5,343+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft3,800DeedBook 20230, Page 55504

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5736, Page 16

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5133, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1909