Skip to content

378 Lincoln Ave

Newark, NJ 07104

Built 1881

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block820
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,419
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,500
15%
Improvement Value:$166,400
85%
Total Assessment$194,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,412+2.0%
2024$7,266+56.0%
2023$4,656-1.7%
2022$4,739+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000

To:

Sq Ft2,419DeedBook 20210, Page 89867

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5686, Page 58

Property Sale

Sale
$14,559
DeedBook 5499, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1881