Skip to content

22-26 Irving St

Newark, NJ 07104

Apartment

Last Sale Price
$2,100,000
Last Sale Date
Oct 22, 2015

Property Information

Block821
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$620,000
62%
Improvement Value:$380,000
38%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,030+2.0%
2024$37,280-13.2%
2023$42,941-1.7%
2022$43,700+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,100,000

To:

DeedBook 20150, Page 86719

Property Sale

Sale
$1,690,000
DeedBook 6186, Page 594

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 6022, Page 142

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 5167, Page 823

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 5167, Page 823

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 5167, Page 823

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 5048, Page 122