Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
89-93 Montclair Ave
Newark, NJ 07104
Apartment
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 5, 1996
Property Information
Block821
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5
Building Details
Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$360,000
40%
Improvement Value:$540,000
60%
Total Assessment$900,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $34,227 | +2.0% |
| 2024 | $33,552 | -7.6% |
| 2023 | $36,324 | -1.7% |
| 2022 | $36,966 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.