Skip to content

35-41 Verona AveNewark, NJ 07104

Industrial

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 29, 2020

Property Information

Block831
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,000
32%
Improvement Value:$354,000
68%
Total Assessment$520,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,776+2.0%
2024$19,386-0.2%
2023$19,417-1.7%
2022$19,760+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

DeedBook 20210, Page 3959

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5179, Page 870

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 4631, Page 316