Skip to content

21-23 Sylvan Ave

Newark, NJ 07104

Built 1916

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jul 19, 2004

Property Information

Block833.01
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,700
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,700
13%
Improvement Value:$165,500
87%
Total Assessment$190,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,233+2.0%
2024$7,091-0.2%
2023$7,102-1.7%
2022$7,228+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft5,700DeedBook 6097, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1916