Skip to content

153 Sylvan Ave

Newark, NJ 07104

Built 1897

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Dec 12, 2022

Property Information

Block840
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,364
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,400
16%
Improvement Value:$130,000
84%
Total Assessment$155,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,910-36.7%
2024$9,335+104.6%
2023$4,563-1.7%
2022$4,644+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,364DeedBook 20230, Page 1371

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,364DeedBook 20210, Page 23844Recorded3/2/2021

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 12316, Page 839

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 4479, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1897