Skip to content

885 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Last Sale Date
Oct 25, 1985

Property Information

Block840
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,200
100%
Improvement Value:$200
0%
Total Assessment$45,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,727+2.0%
2024$1,693-0.2%
2023$1,695-1.7%
2022$1,725+1.0%
Property History

No events match the selected filters.