Skip to content

821 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$245,100
Last Sale Date
May 13, 2004

Property Information

Block814
Lot90
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,600
91%
Improvement Value:$3,800
9%
Total Assessment$43,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,651+2.0%
2024$1,618-0.2%
2023$1,621-1.7%
2022$1,649+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,100

To:

DeedBook 6069, Page 256

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5715, Page 76