Skip to content

195-197 Sylvan Ave

Newark, NJ 07104

Apartment

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Dec 22, 2023

Property Information

Block841
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage868
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
45%
Improvement Value:$173,100
55%
Total Assessment$313,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,907+2.0%
2024$11,672-0.2%
2023$11,691-1.7%
2022$11,898+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$975,000

To:

Sq Ft868DeedBook 20240, Page 1733

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5758, Page 343

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5149, Page 410

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5048, Page 867