Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
173-175 Verona Ave
Newark, NJ 07104
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2011
Property Information
Block843
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$61,600
93%
Improvement Value:$4,300
7%
Total Assessment$65,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $2,506 | +2.0% |
| 2024 | $2,457 | -0.2% |
| 2023 | $2,461 | -1.7% |
| 2022 | $2,504 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.