Skip to content

879 Mt Prospect Ave R

Newark, NJ 07104

Industrial

Last Sale Price
$260,667
Last Sale Date
Nov 20, 2009

Property Information

Block843
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,500
52%
Improvement Value:$60,500
48%
Total Assessment$126,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,792+2.0%
2024$4,697-0.2%
2023$4,705-1.7%
2022$4,788+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,667

To:

DeedBook 12229, Page 4766

Property Sale

Sale
$1,225,000
DeedBook 6143, Page 42

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5726, Page 777